Vážení hostia !

 

      Vitajte v Hostinci PSOTA v Revúckej Lehote. Prečo takýto názov? Na tomto mieste v 30-tych rokoch minulého storočia rodina Jána Kundráka postavila skromný domček a zriadila v ňom obchod s pohostinstvom. Bolo to obdobie chudoby a nezamestnanosti. V obchode bolo málo tovaru, ale majiteľ vždy uspokojil zákazníkov tak, že syna Rudolfa posielal na potrebný tovar do obchodu Friedmanovcov v Lubeníku. Preto mu návštevníci začali hovoriť psota. Názov PSOTA, pre usadlosť pri hlavnej ceste, sa udržal do dnešných dní.

      Obec Revúcka Lehota má bohatú históriu. Prvé písomné zmienky siahajú do roku 1427, vtedy osada patrila pánom Muránskeho hradu. Od roku 1563 až do roku 1948 sa obec volala Umrlá Lehota. So vznikom tohto názvu sú spojené dve smutné udalosti z polovice 16. storočia.

      Tá prvá vypovedá o zlej chorobe, ktorá usmrcovala obyvateľov tak, že nestačili jeden druhého pochovávať. Ostala len jedna ustrašená dievčina, ktorá bežala do najbližšej osady (dnešné Chyžné) a v prvom dome otvorila dvere a vykríkla: „Umrela Lehvatka“ a rozprávala, čo videla.

      Druhá udalosť spadá do roku 1555, keď turecké vojská vpadli do Jelšavy, a vypálili ju. Je pravdepodobné, že vtedy vtrhli aj do 7 km vzdialenej Malej Lehoty, a vyplienili ju. Pôsobila dojmom mŕtvej osady, a to bol dôvod, prečo dostala názov Umrlá Lehota.

      Obec Revúcka Lehota patrí medzi najkrajšie v okrese. Je napojená na muránsky skupinový vodovod. Splynofikovaná bola ako prvá obec v bývalom Rožňavskom okrese v roku 1983-85. Od roku 1991 slúži svojmu účelu dom smútku pri miestnom cintoríne.

      Jedinou kultúrnou pamiatkou obce je evanjelický kostol z roku 1793.

 

      Želám návštevníkom, aby sa v príjemnom prostredí Hostinca Psota výborne cítili a aby sa nestretli s nedostatkom tak, ako u bývalých predchodcov a nad názvom „psota“ sa len úsmevne pobavili.

 

                                                                       Mgr. Belica Ondrej

                                                                kronikár obce Revúcka Lehota